Co to jest POS?

Ludzie często widząc skróty jakichś zdań zastanawiają się co konkretnie oznaczają. I o ile ze skrótami polskich wyrażeń zazwyczaj nie ma większego problemu, to nie można już tego powiedzieć o skrótach od wyrazów zagranicznych. Jeśli interesuje Cię co to jest POS i jakie funkcje ma to rozwiązanie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Co to jest POS?

Często zadawanym przez ludzi pytaniem jest, co to jest POS. To właśnie skrót od angielskiego sformułowania, które w rozwinięciu oznacza point of sale. I chociaż samo wyrażenie praktycznie o niczym nam nie mówi, warto wytłumaczyć skąd wziął się ten skrót i co oznacza, Po przetłumaczeniu na język polski, point of sale, to punkt handlowy. Zbyt ogólnikowo, prawda? Zatem co to jest POS zagłębiając się w szczegóły i co konkretnie ma oznaczać? POS to terminal. A dokładnie, jest to urządzenie, które instaluje się w punktach handlowych (głównie w sklepach, ale nie tylko), które łączy się z bankiem.

Terminal – rozwiązanie, które powinno być w każdym lokalu

W jakim celu jakieś urządzenie miałoby łączyć się z bankiem i to jeszcze w miejscu, gdzie dokonuje się jakiegoś zakupu? To bardzo proste. Terminale POS umożliwiają potencjalnemu klientowi na płatność kartą. Technologia się rozwinęła, coraz więcej osób zamiast gotówki w portfelu nosi swoją kartę kredytową bądź debetową. I z tego też względu, jeżeli, dajmy na to, sklepy chcą przyciągnąć klientów i chcą umożliwić im płatność, która będzie im najbardziej odpowiadać, muszą zaopatrzyć się właśnie w te terminale. Aby transakcja za dany towar lub wykonaną usługę mogła zostać rozliczona, musi być odpowiednio udokumentowana. Jeżeli płacimy gotówką, dana suma zostaje zapisana na kasie fiskalnej, a my w zamian za to otrzymujemy paragon – potwierdzenie, iż dana opłata została uiszczona. Drugie potwierdzenie, które mamy, to fakt, że osoba, która nam je wydała, musi od danej sumy odprowadzić podatek. Jeżeli natomiast nie mamy możliwości, by dokonać transakcji gotówką, wtedy płacimy kartą. By klient i usługodawca miał jej potwierdzenie, wydaje nam, poza paragonem, potwierdzenie płatności wydrukowane z terminala płatniczego. Dodatkowym powodem wydania potwierdzenia jest konieczność, aby końcowy stan kasy fiskalnej był zgodny z rzeczywistą gotówką, która się w niej znajduje.