Geometria zawieszenia i regularne przeglądy pomagają utrzymać auto w dobrym stanie na lata

O auto trzeba dbać. O tym wie praktycznie każdy kierowca, ale nie wszyscy robią to tak, jak trzeba. Czyszczenie karoserii, stosowanie bezbarwnego lakieru, wymiana oleju to bardzo istotne elementy, ale wiele osób nie zwraca już uwagi na geometrię zawieszenia czy regularne przeglądy, które również mogą się okazać istotne.

Geometria zawieszenia wpływa na bezpieczeństwo jazdy

Żeby czuć się bezpiecznie na drodze, trzeba mieć pewność, że auto którym się poruszamy jest w pełni sprawne i to dokładnie pod każdym względem. Nie chodzi tylko, by przemieszczać się do przodu, ale by w razie pogarszających się warunków na drodze, zlej pogody, również nie stracić kontroli nad pojazdem. Śliska nawierzchnia jest niebezpieczna nawet w przypadku auta, które niedawno wyjechało z salonu, a co dopiero w sytuacji pojazdu, które ma nieprawidłową zbieżność i kąt nachylenia kół. W takie sytuacji może się pojawić spore ryzyko. O wypadek czy kolizje jest wtedy dużo prościej. Nawet najlepszy kierowca jest bezradny w obliczu marznącego lodu czy gęstej mgły. Czasem zdarzają się niebezpieczne sytuacje z winy innych uczestników ruchu. Wtedy geometria zawieszenia może przyczynić się do gorszej przyczepności. Stąd też warto to zlecać szczególnie po zimie, kiedy na drodze tworzy się masę wyrw i nierówności. Ich całkowite minięcie nie jest możliwe, a mogą się one przyczynić do uszkodzenia zawieszenia.

Jedziesz w dalszą trasę? Zleć przegląd techniczny

Jeśli jedziemy dalej, koniecznie zlećmy wykonanie przeglądu technicznego. Sytuacja, w której samochód nagle odmowi nam posłuszeństwa będzie absolutnie niedopuszczalna i może spowodować wiele kłopotów. Tym bardziej, jeśli się spieszymy. Może się okazać, że do prawki będzie jedynie mały element, który uszkodzony w dalszej trasie doprowadzi do niebezpiecznej sytuacji na drodze. To zdarzenie, do którego absolutnie nie wolno dopuścić. Lepiej więc zlecić kompleksowy przegląd. Dobrze jest wybrać się do autoryzowanego punktu, bo tam mechanicy dysponują dobrej klasy sprzętem, który jest systematycznie wymieniany i pasuje do aktualnych potrzeb. Spełnia wymogi, jakie producenci stawiają w stosunku do aut najnowszej generacji. W warsztatach niezależnych bardzo często standardy są mizerne. Usługi nie są dobrze wykonane, bo też mechanicy, którzy tam pracują są z przypadku. Właściciele bardzo często nie inwestują w ich szkolenia ani też nie wymieniają zużytych urządzeń. To powoduje, że geometria zawieszenia czy przegląd w takich miejscach jest mało opłacalny.