Geometria zawieszenia: nie zapominaj o niej

Geometria zawieszenia jest bardzo ważna, bo wpływa na bezpieczna jazdę. Dobrze jest ją sprawdzać szczególnie po zimie, kiedy wraz z topniejącym śniegiem powstają wyrwy i dziury, które mogą wpłynąć na zawieszenie.

Nie czekaj, by sprawdzić zawieszenie

Wiosna to idealny czas, by sprawdzić stan zawieszenia. Po zimie łatwo o uszkodzenia. Na drodze powstaje tyle wyrw i nierówności, że o takie rzeczy jest nietrudno. Trzeba o to zadbać, bo geometria zawieszenia jest bardzo istotna. Wpływa na stabilność w trakcie jazdy, a także sprawia, że samochód dobrze wchodzi w zakręty. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, nasze auto nie będzie się tak dobrze trzymało nawierzchni. W razie niebezpiecznego zdarzenia drogowego czy też złych warunków atmosferycznych można stracić panowanie nad pojazdem, a to już niedługa droga do tego, by doszło do nieszczęścia. Wyjeżdżając w trasę musimy być pewni, ze nasz pojazd będzie się dobrze trzymał jezdni i będzie stabilny. Stąd też geometria zawieszenia to jeden z ważniejszych elementów trakcie eksploatacji samochodu. Jej regularne sprawdzanie nie jest wprawdzie koniecznością, jak coroczny przegląd stanu technicznego, ale warto o to zadbać w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. W końcu, jeśli stracimy panowanie nad samochodem możemy stanowić zagrożenie dla pozostałych kierowców.

Odwiedzaj tylko autoryzowane serwisy

Jeśli już zdecydujemy się na sprawdzenie geometrii zawieszenia, zróbmy to w autoryzowanych serwisach. W takich miejscach jest z reguły dobrej jakości sprzęt i kadra z wieloletnim doświadczeniem. Wprawdzie tego typu usługa nie jest trudna, ale bez precyzyjnych urządzeń i mierników nie można jej dobrze przeprowadzić. W trakcie tego typu prac sprawdza się głównie zbieżność kół i ich kąt nachylenia. W niezależnych warsztatach z pewnością też można zlecić taką usługę, jednak może być ona nierzetelnie wykonana, a czasem nawet drobne ustępstwa i złe nastawy mogą mieć ogromne znaczenie, dlatego warto o to zadbać. Niestety, część osób omija punkty rekomendowane przez producenta szerokim lukiem, bo uchodzą za znacznie droższe. Faktycznie cena za usługi może być nieco wyższa, ale z drugiej strony płaci się za jakość. Poza tym serwisy ASO co jakiś czas organizują promocje, z których dobrze jest skorzystać, bo wtedy stosunkowo niskim kosztem można mieć profesjonalnie ustawiona zbieżność kół. To ważne, bo geometria zawieszenia jest niezwykle istotna. Trzeba o nią dbać, by bezpiecznie czuć się na drodze.