Która Toyota najlepiej pasuje do Ciebie?

Toyota to firma obecna na światowym rynku motoryzacyjnym od 1937 roku. Poszczególne modele Toyoty widywane są na wszystkich kontynentach w najróżniejszych wariantach. Podczas osiemdziesięciu jeden lat rozwoju, przedsiębiorstwo wypracowało setki modeli samochodów i znakomite, unikalne technologie motoryzacyjne. Znane jest też dobre podejście do pracownika i wysokie zarobki inżynierów koncernu. W tym tekście omówię krótko najważniejsze modele Toyoty, wyjaśnię czym się różnią i scharakteryzuję ich parametry. Jeśli zabraknie Ci informacji, odwiedź stronę: http://www.toyota.zabrze.pl/news/modele-toyoty-sprawdz-ktory-bedzie-idealny-dla-ciebie.json po więcej wiadomości.

Toyota Crown

Jednym z najbardziej znanych modeli stworzonych przez omawiany koncern jest Toyota Crown. Projekt i pierwsza realizacja samochodu powstały w 1955 roku. Jest to osobowy samochód klasy średniej-wyższej dostępny zarówno jako hardtop, coupé, sedan jak i kombi. W latach 70-tych dwudziestego wieku wypuszczono też wersję pick-up. Napęd tego modelu stanowi wysokoprężny silnik benzynowy R4 lub R5 a od generacji numer dwanaście tylko silnik V6.

Samochód Toyota Crown powstał w trzynastu generacjach i koncern nie wyklucza możliwości stworzenia kolejnej – czternastej wersji popularnej osobówki. Ten model Toyoty ceniony jest zarówno za wygodę prowadzenia, mocną blachę, jak i odporne, uniwersalne podzespoły. Samochód jest mało awaryjny a jego wysoka moc maksymalna (w silniku R6 2.0: 127 KM) pozwala na naprawdę dobre osiągi, zarówno w codziennej jeździe, jak i ekstremalnych testach.

Toyota Supra

Zdecydowanie innym niż Crown modelem Toyoty jest Toyota Supra. Jest to sportowy samochód produkowany przez omawiany koncern w latach 1978-2002. W tym modelu odwrotnie od poprzednio omawianego nie używano różnych rodzajów silnika. Ze względu na potrzebę dużej mocy, stosowano tu wyłącznie silnik V6 z turbodoładowaniem. Moc w tym samochodzie jest przenoszona na tylną oś co pozwala na znakomite osiągi.

Dodatkowo ze względu na sportowe przeznaczenie samochodu zastosowano tu mocne, duże hamulce z zaciskami cztery tłoczkowymi z przodu pojazdu oraz dwu tłoczkowymi z tyłu. Takich rozwiązań nie stosowano w żadnym innym modelu początkowych generacji Toyoty. Co do osiągów prezentowanych przez samochód – zaskoczyły one nawet projektantów. Wersja eksportowa generowała 324 KM przy 5600 obr./min i momencie obrotowym samochodu 427 Nm przy 4000 obr./min. W jednym ze specjalistycznych testów pojazd osiągnął prędkość przyspieszenia 0-96 km/h równą 4,6 s. Również w tej kwestii osiągi te nie zostały powtórzone przez żaden inny pojazd marki Toyota.

Toyota Land Cruiser

Występują też modele Toyoty w wersji SUV. Coraz popularniejsze na rynku europejskim Toyoty Land Cruiser to samochody terenowe produkowane od 1954 roku. Model ten ma genezę w pojazdach wojskowych i konstrukcyjnie wyszedł od produkowanych w latach 40-tych dwudziestego wieku pick-upów bojowych. Od pozostałych modeli Land Cruiser różni się przede wszystkim zawieszeniem o szerokości 2850 mm. Dodatkowo w najnowszych generacjach stosuje się nowy silnik V8 4.5 D-CAT (4461 cm³) DOHC 328 KM dopasowany do napędzania dużego Suv-a. Toyota Land Cruiser wyposażona została też w unikalny w innych modelach napęd AWD czyli specjalistyczny napęd na cztery koła. W skład zespołu napędzającego wchodzi tu centralny dyfernecjał oraz silnik.

Omawiany SUV Toyoty ma też dużą pojemność i ładowność – może zabrać 700 kilogramów towaru. W wersjach osobowych występuje od pięciu do siedmiu miejsc siedzących w zależności od potrzeb użytkownika samochodu.

W artykule omówiłem jedynie trzy modele Toyoty. Zainteresowanych tematem odsyłam na profesjonalną stronę: http://www.toyota.zabrze.pl/news/modele-toyoty-sprawdz-ktory-bedzie-idealny-dla-ciebie.json, gdzie można poznać szczegóły i różnice innych modeli popularnej marki.