Leczenie pajączków – co warto wiedzieć?

Zbliża się lato – czas ekspozycji nóg. Każda kobieta marzy o takich idealnych, pięknych, gładkich i bez żadnej skazy. Niektóre osoby mają jednak problemy z pojawianiem się pajączków, które psują efekt wizualny nóg. Zmiany powstałe na nogach są nie tylko defektem kosmetycznym, ale również ostrzeżeniem o chorobach żył. Sprawdź, w jakie kroki możesz podjąć, by usunąć pajączki.

Dlaczego powstają pajączki?

Przyczyny pojawienia się pajączków to czynniki genetyczne, słabe i kruche naczynia krwionośne, zmiany hormonalne, ciąża, otyłość, brak ruchu i dojrzały wiek.

Jak wygląda leczenie/

Leczenie pajączków odbywa się za pomocą kilku metod. Ich dobór zależy od wielkości rozszerzonych naczynek. Najczęściej stosuje się zabieg skleroterapii, który polega na wstrzyknięciu preparatu powodującego zrastanie się naczynka. Ilość zabiegów zależy od wielkości naczynka. Można wykonać skleroterapię piankową – różni się ona od zwykłej skleroterapii tym, że wstrzykuje się do chorego naczynka spieniony środek farmakologiczny. Powoduje on zamknięcie przepływu krwi, a to z kolei sprawia, że siateczka pajączków zanika. Naczynka można zamknąć przy pomocy leczenia laserowego – jest to najlepsza metoda na usunięcie kilku mniejszych, pojedynczych naczynek. Światło laserowe powoduje podgrzanie naczynia i zamknięcie go. Kolejną metodą na zlikwidowanie chorych zmian jest zabieg elektrokoagulacji. Polega on na ścięciu białka w ściankach naczyń krwionośnych przy pomocy prądu. Zmiana zostaje wchłonięta przez układ limfatyczny i wydalona.

Warto skonsultować się z odpowiedn
im lekarzem

Zanim wybierzesz metodę i rozpoczniesz leczenie pajączków warto odbyć konsultację z lekarzem, który dobierze najlepszą dla nas metodę pozbycia się niechcianych zmian na nogach. Aby uniknąć nawrotów warto przyjmować środki flebotropowe, które wzmacniają naczynia włosowate i zmniejszają ich kruchość. Należą do nich wszelkiego rodzaju środki zawierające wyciąg z kasztanowca, głogu, rutyna i witamina C.