Nowoczesne leczenie – zabieg usunięcia zaćmy

Jedną z najczęściej występujących chorób oczu jest zaćma. Przypadłość ta może mieć charakter nabyty lub dziedziczny, a polega na zmętnieniu soczewki, co pogarsza jakość widzenia. Nieleczona może prowadzić nawet do ślepoty. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy.

Zaćma – jak wygląda leczenie?

Do niedawna leczenie tej przypadłości było drogie i skomplikowane. Na szczęście dynamiczny rozwój medycyny sprawił, że obecnie zabieg usunięcia zaćmy trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Poprzedzony jest on oczywiście szczegółowymi badaniami, dzięki którym możliwe jest ustalenie sposobu leczenia. Po postawieniu diagnozy i wybraniu terminu zabiegu pacjent przychodzi do kliniki okulistycznej. Tam sadzany jest na fotelu, a jego głowa zostaje unieruchomiona. Chore oko zakrapiane jest kroplami przeciwbólowymi. Po miejscowym znieczuleniu lekarz wykonuje minimalne nacięcie aby usunąć starą, zmętniałą soczewkę. Najważniejsze na tym etapie jest precyzyjne wyczyszczenie komory, w której znajdowała się soczewka. Niedopuszczalne jest zachowanie jakichkolwiek reszek, ponieważ mogą one przyczyniać się do tego, że zabieg usunięcia zaćmy będzie nieskuteczny.

Co dalej?

Jeżeli komora została wyczyszczona, lekarz wszczepia nową, sztuczną soczewkę. Dzięki temu, że materiał z jakiego wykonana została sztuczna soczewka posiada pamięć kształtu, szybko rozprostowuje się w oku i przyjmuje odpowiedni wygląd i rozmiar. Ostatecznym etapem jest zasklepienie wykonanego wcześniej nacięcia. Gdy to uda się zrobić, operację można uznać za skończoną. Na oko założony zostaje opatrunek, który musi pozostać na nim przez kilka godzin. Po tym czasie opatrunek zostaje zdjęty i pacjent może wrócić do domu.

Rekonwalescencja

Operowane oko odzyskuje swą funkcjonalność po upływie miesiąca. W tym czasie zalecane jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń i przeprowadzanie wizyt kontrolnych, których zadaniem jest sprawdzenie czy z okiem nie dzieje się nic złego. Bardzo rzadko zdarza się, że występuje tzw. zaćma wtórna. Gdy do tego dochodzi konieczne jest ponowne przeprowadzenie zabiegu z użyciem specjalistycznego lasera.