Odzież motocyklowa

Odzież motocyklowa – w jaki sposób kupić odpowiedni strój?

Odzież motocyklowa jest bardzo istotna dla każdego motocyklisty, ponieważ w znacznym stopniu chroni ona jego ciało oraz w skrajnych przypadkach życie podczas ewentualnych wypadków. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby odpowiednio dobrać całą odzież motocyklową do swojej sylwetki, wymagań i preferencji, a także typu posiadanego motocyklu. Jaka odzież motocyklowa powinieneś wybrać? Przeczytaj nasz tekst i zobacz, jakie wskazówki przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. https://motomoda24.pl/odziez-motocyklowa.html.

Odzież motocyklowa i jej główna charakterystyka

Warto wiedzieć, że odzież motocyklowa nie powinna tylko ładnie wyglądać i odznaczać się w szarym tłumie, ale przede wszystkim musi chronić motocyklistę oraz podnosić jego poziom bezpieczeństwa podczas jazdy na motorze. Oznacza to, że musi być ona odpowiednio dopasowana do sylwetki, ale również musi zostać wyposażona w odpowiednie ochraniacze, a także wykonana z wysokiej jakości, odpornego oraz wytrzymałego materiału. Ponadto musi ona zwyczajnie podnosić komfort jazdy oraz nie krępować za bardzo ruchów motocyklisty. Trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć, że jazda w dresach i obuwiu sportowym lub jeansach i koszulce bez kasku jest naprawdę skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem ze strony motocyklisty i nigdy nie powinna mieć miejsca!

Odzież motocyklowa – z czego się składa?

Odzież motocyklowa powinna składać się z kilku bardzo istotnych elementów, do których należy zaliczyć przede wszystkim: kurtkę, spodnie (lub kombinezon), buty, kask oraz rękawice. Obecnie na rynku można spotkać naprawę ogromną ilość ofert pod znakiem odzieży motocyklowej, jednak jak w tym gąszczu wybrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie? Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Kurtka i spodnie powinny być dobrze dopasowane do sylwetki motocyklisty. Ani nogawki ani rękawy kurtki nie powinny być zbyt szerokie, ponieważ będą wówczas nie przyjemnie trzepotać na wietrze. Ponadto kurtka powinna być dość ciasna, aby nie zachowywała się jak spadochron podczas jazdy i nie wyhamowywała prędkości. Obecnie na rynku można spotkać dwa typy kurtek: wykonane ze skóry oraz tekstylne. Każdy samodzielnie decyduje o tym, który rodzaj kurtki jest dla niego najbardziej odpowiedni biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety danego rozwiązania. Buty motocyklisty powinny być bardzo wytrzymałe oraz dość mocno usztywnione, jednak nie na tyle, aby blokować staw skokowy podczas chodzenia. Z kolei rękawice motocyklowe muszą dobrze chronić dłonie kierowcy, a jednocześnie zapewniać mu odpowiedni kontakt z kierownicą. Rękawice nie mogą doprowadzić do skrajnego wyziębienia dłoni, ponieważ sprawią wówczas, że motocyklista nie będzie mógł w bezpieczny sposób operować manetkami na kierownicy. Kask i jego rodzaje powinny zostać dobrane zgodnie z indywidualnymi preferencjami motocyklisty, jak również w zgodzie z posiadanym przez niego typem motoru.

Odpowiedni dobór kasku – na co zwrócić szczególną uwagę?

Odzież sportowa to również odpowiednio dobrany kask, który w znacznym stopniu ogranicza wszelkie urazy głowy podczas ewentualnego wypadku. Warto zatem poświęcić trochę czasu, aby wybrać ten idealny. Można wyróżnić kilka typów kasków, które zazwyczaj przypisane są do konkretnego rodzaju motoru. Kaski integralne oraz szczękowe najczęściej wybierane są przez właścicieli motorów sportowych. Kask integralny jest bardzo lekki i cichy oraz zapewnia maksymalną ochronę twarzy kierowcy podczas nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Z kolei kask szczękowy zapewnia możliwość rozmowy podczas jazdy, jednak nie chroni twarzy motocyklisty w tak wysokim stopniu, jak kask integralny. Właściciele czopperów najczęściej wybierają kaski typu jet, które należą do niezwykle efektownych, zapewniają doskonałe pole widzenia, jednak poziom ochrony twarzy podczas wypadku jest stosunkowo niewielki. Dodatkowo nie chronią one również motocyklisty przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Natomiast właściciele pojazdów motocyklowych typu cross oraz enduro najchętniej wybierają kaski, które chronią brodę i twarz kierowcy, jak również zapobiegają wrzucaniu błota na gogle. Wybierają kask dla siebie warto również zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego kask został wykonany.