Odzieży motocyklowa – jakie elementy są najważniejsze?

Nie ma wątpliwości, że dla większości motocyklistów odzież jest bardzo ważna. Zależy im bardzo na tym jak wyglądają. Ponadto, odzież motocyklowa jest ważna również ze względów praktycznych. Chodzi chociażby o to, aby uchronić się przed zaziębieniem, o które w trakcie jazdy nie trudno. Poza tym, odzież w postaci kurtki i spodni chronić do pewnego stopnia przed urazami, które łatwo odnieść w wyniku wywrotki.

Podstawa to kurtka

Niewątpliwie, najważniejsza dla każdego motocyklisty jest jego kurtka. Jest to nieodłączny atrybut każdego w zasadzie motocyklisty jak i każdej motocyklistki. Warto podkreślić, że kobiety również coraz częściej jeżdżą motocyklami. Niewątpliwie, kurtka towarzyszy motocykliście w zimie, jak i w cieplejsze miesiące. Nie chodzi tutaj jednak tylko i wyłącznie o kwestię mody. Kurtkę w lecie ubiera się przed jazdą także ze względów czysto praktycznych. Nawet bowiem wtedy gdy jest ciepło, na motocyklu można zmarznąć. Wynika to z tego, że jadąc wytwarza się pęd, który stwarza uczucie silnie wiejącego wiatru. Ma to miejsce zarówno wtedy jak jest zimno jak i wtedy, gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka.

Czy odzież motocyklowa musi być wykonana ze skóry?

Powszechnie uważa się, że odzież motocyklowa musi być wykonana zawsze ze skóry. W rzeczywistości, faktycznie najczęściej jest wykonana właśnie z tego materiału, jednakże inne ubrania również można spotkać. Czasami okazują się być nawet bardziej odpowiednie. Niemniej jednak, ze względu na to, iż skóra wyjątkowo dobrze prezentuje się w towarzystwie motocykli, wciąż pozostaje materiałem, który producenci odzieży motocyklowej wykorzystują zdecydowanie najczęściej.

Należy pamiętać, że innym bardzo ważnym ubraniem, które musi przecież posiadać każdy motocyklista, są spodnie motocyklowe. Jest to element odzieży, który również jest na pewno istotny ze względu na to, iż niewygodne spodnie równają się niewygodnej jeździe. Przede wszystkim nie powinny być one więc zbyt ciasne. Szerokie spodnie jednak są jeszcze gorsze, gdyż w zasadzie uniemożliwiają one całkowicie jazdę. Trzeba więc po prostu starannie dobierać rozmiar spodni motocyklowych.

Oczywiście, tak samo jak kurtka, również spodnie motocyklowe prawie że zawsze są skórzane. Materiał ten w przypadku spodni sprawdza się bardzo dobrze, gdyż z jednej strony przylega do skóry, z drugiej jednak nie jest raczej przesadnie obcisły. Ostatecznie więc, motocykliście w spodniach ze skóry jest wygodnie i wygląda on bardzo modnie.

Alternatywna odzież motocyklowa

Jak wspomniano, istnieją pewne alternatywy dla odzieży skórzanej. Mowa tu przede wszystkim o odzieży tekstylnej, zwłaszcza o kurtkach z tego właśnie materiału. Niewątpliwie, jeśli chodzi o kwestie praktyczne, kurtka tekstylna znacząco przewyższa kurtkę skórzaną. Wytrzymuje ona bowiem świetnie kontakt z wodą, a ponadto przepuszcza powietrze pozwalając oddychać ciału oraz chroni motocyklistę przed niską temperaturą powietrza.

Problem z kurtkami tekstylnymi jest taki, że, niestety, nie prezentują się one aż tak dobrze jak kurtki skórzane. Odzież motocyklowa tekstylna jest więc praktyczna, ale niezbyt modna. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach sprawdza się ona doskonale. Bardzo dużym błędem jest założenie kurtki tekstylnej gdy wsiada się na masywny motocykl, jednak jazda stosunkowo niewielkim motocyklem, który służy do bardzo szybkiej jazdy lub też dalekich podróży może się odbywać w odzieży tekstylnej.

Czy odzież motocyklowa zapewnia bezpieczeństwo?

Na pewno wybierając odzież motocyklową nie powinno się lekceważyć kwestii bezpieczeństwa. Rzecz w tym, aby zawsze kupować kurtki i spodnie, które są wyposażone w ochraniacze. Większość najlepszych ubrań bowiem posiada wszyte specjalne ochraniacze na zgięciach, czyli tam gdzie znajdują się stawy. Nie ma bowiem wątpliwości, że to właśnie stawy są zawsze najbardziej narażone na urazy. Ponadto, dobre kurtki posiadają także dodatkowe ochraniacze w okolicach kręgosłupa. Czy jednak ochrona jaką zapewniają ochraniacze w odzieży jest wystarczająca? Wydaje się, że przeważnie raczej nie.

Niewątpliwie, zawsze warto jest wydać dodatkowe pieniądze na ochraniacze, które uzupełnią ochronę jaką zapewnia odzież motocyklowa. Poza tym, nadal nie wszystkie kurtki i nie wszystkie spodnie posiadają odpowiednie zabezpieczenia dla motocyklistów.

Rękawice dla motocyklisty

Trzecim z najważniejszych elementów odzieży motocyklowej są rękawice. Służą one przede wszystkim do tego, aby nie ocierać sobie dłoni. Po wielogodzinnej jeździe bez rękawic można bowiem otrzeć wewnętrzne strony dłoni nawet do krwi. Poza tym, rękawice najczęściej są usztywniane w okolicach nadgarstków. Ma to na celu ochronę tych stawów, które zwykle nie są chronione w żaden inny sposób, a przecież na uraz narażone są tak samo jak wszystkie inne stawy.

Rękawice z pewnością warto także wybierać w ten sposób, aby pasowały one kolorystycznie, czy też pod względem wzornictwa do kurtki. Czasami istnieje możliwość kupienia całego zestawu, który zawiera kurtkę, spodnie, a także jedną parę rękawic.

https://motomoda24.pl/