Przyczepy czy kampery na sprzedaż?

Przyczepa, czy kamper to dylemat większości osób chcących spędzić wakacje podróżując ze swoim miniaturowym domem. Zalet i wad każdej z tych opcji jest sporo więc warto przyjrzeć się im bliżej.

Co tańsze?

Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde z tych środków transportu jest tańsze w jednym aspekcie i droższe w innym więc po kolei. Przyczepę można kupić za niewielkie pieniądze, z kolei kampery na sprzedaż mogą sięgać naprawdę wysokich kwot. Za to taniej wychodzi paliwo, opłaty za autostrady i noclegi na polach campingowych. Przyczepy chociaż ich ciągnięcie wychodzi drożej z punktu widzenia opłat za paliwo, noclegu na campingu i opłat za autostrady są tańsze jeżeli chodzi o naprawy i ubezpieczenie. Jeżeli spojrzymy na to również z tej perspektywy, że aby ciągnąć przyczepę potrzebujemy samochodu z dużą mocą, co często może się wiązać z jego wymianą oraz będziemy potrzebować dodatkowej kategorii na prawo jazdy, gdyż samochód z przyczepą rzadko zmieści się w wadze do 3,5 tony to koszty tej podróży znacząco pójdą do góry i wtedy kamper będzie znacznie tańszym środkiem transportu. Ale ze względu na dużą ilość czynników wpływających na koszt podróży warto przemyśleć temat z perspektywy własnych możliwości i sposobów wykorzystania.

Jest jakaś różnica poza kosztami?

Jest i to nie jedna. Kamperem dojedziemy wszędzie i to znacznie szybciej. Nie ma on dodatkowych ograniczeń prędkości poza tymi, które nałożone są na każdego uczestnika ruchu drogowego w przeciwieństwie do przyczepy. Przyczepa campingowa ma określoną maksymalną prędkość z jaką może się poruszać i jest to 80km/h więc biorąc pod uwagę dłuższe trasy może stać się to uciążliwe. Ponadto nie dojedziemy nią wszędzie. Przez swoją długość (a razem z samochodem wychodzi 11-12m) nie przejedzie przez górskie serpentyny, przez co będzie trzeba znacznie nadłożyć drogi lub w najgorszym wypadku w ogóle zrezygnować z odwiedzenia niektórych zakątków. Możemy również nie wjechać do centrów większych miast, bo będziemy traktowani jak samochody ciężarowe. Już nie mówiąc o tym, że nawet jakby nam się udało wjechać to znalezienie miejsca postojowego graniczyć będzie z cudem. Kampery na sprzedaż mają zdecydowanie taką zaletę, że większość z nich nie przekroczy 3,5 tony przez co nie trzeba robić dodatkowej kategorii prawa jazdy. Ponadto są łatwiejsze w manewrowaniu i są znacznie krótsze więc łatwiej znaleźć dla nich miejsce postojowe i bez większych problemów pokonają górskie serpentyny. Reasumując jeżeli potrzebujemy pojazdu żeby podróżować w odległe zakątki to lepszym wyborem będzie kamper. Jednak jeżeli nasz pojazd ma służyć jedynie do przemieszczenia się z punktu A do B i na miejscu służyć jedynie jako miejsce noclegowe i nie będziemy tego miejsca co chwilę zmieniać to przyczepa może być ciekawym rozwiązaniem.