Ramoneska – królowa wśród kurtek motocyklowych

Ramoneską potocznie określamy w Polsce skórzaną kurtkę motocyklową. Jej historia oraz dzieje są są równie interesujące i burzliwe, jak osoby, które ją wywindowały na szczyt. Kiedyś rebeliantka wprost z rockowej sceny, dziś symbol, który większość z nas ma w szafie.

Cygarowa dama

Pierwszą ramoneskę zaprojektował w 1928r. Irving Schott i nazwał ją na część swoich ulubionych cygar: Perfecto. Jednak nazwa, wbrew jego oczekiwaniom, się nie przyjęła, choć jego kurtki zyskały uznanie do tego stopnia, że Schott zaczął projektować kurtki dla amerykańskiego lotnictwa podczas II Wojny Światowej. Dopiero pół wieku później, w latach 70-tych, kurtka przyjęła nazwę „ramoneska”, którą wzięto od nazwy słynnego zespołu Ramones. Ta punkrockowa kapela spopularyzowała przede wszystkim kurtki motocyklowe na scenie punkrockowej, przez co pojawiły się one także w muzyce w większym zakresie. Do tej pory ramoneski używane były głównie przez zespoły rockowe oraz metalowe (tutaj królował zespół Black Sabbath). Z kolei w Polsce ramoneska jest ważnym elementem ubioru tzw. „depeszowców”, czyli fanów Depeche Mode. Także na srebrnym ekranie ramoneska zaliczyła swój debiut i to nawet sporo wcześniej niż na scenie muzycznej. Stało się to za sprawą Marlona Brando, który w filmie „Dziki”, w 1954 roku, nosił skórzaną kurtkę modelu Perfecto 618.

Na światowym wybiegu

W latach 80-tych ramoneska doczekała się swojego debiutu na wybiegu mody. Jako pierwszy zwrócił na te kurtki motocyklowe uwagę francuski projektant Jean Paul Gaultier, który w swoich kręgach nosił miano osoby, która zawsze lubiła łamać reguły (z franc.„enfant terrible”). Nic więc dziwnego, że ten nietuzinkowy projektant sięgnął po buntowniczą ramoneskę. Jego wcześniejsze projekty również były mocno inspirowane punrockiem, rockiem oraz sceną muzyczną. Gaultier, decydując się na postawienie swojej kolekcji jako gwiazdy kurtki motocyklowej, sprawił, iż styl całej dekady był on niej uzależniony. Po tym czasie mowa o ramonesce trochę ucichła aż do połowy lat 2000, kiedy to Isabel Marant wzięła ją na swój warsztat. Promowany przez francuską projektantkę rockowy styl (kurtki oraz skórzane spodnie) szybko podbił serca znanych osób między innymi Kate Moss, czy Beyonce. Obecnie projektanci mają pomysł co roku na ramoneskę. Raz pokazują ją w klasycznym jej stylu, innym razem bawią się jej kolorem oraz krojem. Niezależnie jednak od pomysłu projektanta na nią, trzeba przyznać, że legendarna już ramoneska straciła wiele na swojej buntowniczości, goszcząc coraz częściej w naszych szafach, a nie tylko na scenie rockowej.