Ubezpieczenia OC Gliwice: kiedy będziemy musieli płacić z własnej kieszeni?

Generalnie ubezpieczenie OC chroni nasz portfel w przypadku, gdy spowodujemy zdarzenie na drodze, abyśmy nie musieli pokrywać kosztów szkód, które wyrządzimy z własnej kieszeni. Istnieje jednak kilka sytuacji, gdy mimo wykupionego OC, będziemy musieli zapłacić za wszystko sami.

Spowodowanie wypadku przy popełnianiu przestępstwa

Na pewno nie będziemy mogli liczyć, że ubezpieczenie pokryje koszt szkód, gdy spowodowaliśmy wypadek podczas popełniania przestępstwa. Nie chodzi tu tylko o to, że obrabujemy kogoś i będziemy wtedy uciekać, bo to oczywiście są bardzo odosobnione przypadki. Głównie jednak chodzi o to, że prowadzi się samochód pod wpływem alkoholu lub narkotyków, co jest przestępstwem. A więc jeśli wtedy wydarzy się cokolwiek na drodze, to my będziemy ponosić wszystkie koszty z tym związane, mimo wykupionego ubezpieczenia OC Gliwice.

Katastrofa środowiskowa równa się brakiem odszkodowania

Kolejnym wyłączeniem jest spowodowanie katastrofy środowiskowej. Może to być na przykład wypadek z udziałem cysterny, która przewozi materiały zanieczyszczające środowisko. Przedostanie się ich do gleby lub wody to właśnie katastrofa środowiskowa. Oczywiście, nikt nie każe nam usuwać tego na własną rękę, zajmą się tym odpowiednie służby. Po czym otrzymamy za to rachunek, za który będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Co ważne, firmy mogą dla swoich samochodów wykupić za dodatkową opłatą ubezpieczenie od takich zdarzeń, jednak osoby prywatne już takiej możliwości nie mają, ponieważ ubezpieczalnie jej nie dają.

Można przekroczyć próg możliwego odszkodowania

Wyobraźcie sobie sytuację, gdy powodujecie wypadek z udziałem autobusu pełnego ludzi, z czego wiele osób zostaje pokrzywdzonych, może nawet w nim brać udział kilka samochodów. Prawdopodobieństwo, że odszkodowanie dla nich wszystkich będzie niebotyczne jest ogromne. Powinniśmy jednak mieć nadzieję, że nie przekroczy 5 milionów euro w przypadku szkody na osobach i miliona euro szkód na mieniu, ponieważ tylko do takiej kwoty wypłacane jest odszkodowanie w ramach ubezpieczenia OC i ustalone jest to ustawą. Powyżej tej kwoty będziemy szkody musieli pokrywać już z własnego portfela, co często kończy się długami na całe życie.

1 thought on “Ubezpieczenia OC Gliwice: kiedy będziemy musieli płacić z własnej kieszeni?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.