Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, jego brak niesie za sobą konsekwencje

Niby wszyscy wiedzą, że posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w przypadku własnego samochodu jest niezbędne. Wciąż jednak są kierowcy, którzy ten obowiązek zaniedbują, a tak naprawdę wiąże się to z szeregiem konsekwencji, z czego mandat może być najlżejszą formą.

Nie musimy być zatrzymani przez policję, aby zapłacić karę

Wielu osobom wydaje się, że jeśli nie jeżdżą samochodem to nie potrzebują ważnego OC. Jeżeli będą chcieli znowu nim jeździć, wtedy zdecydują się na jego zakup. Myślą, że dopóki nie zatrzyma ich policja i nie zobaczymy, że nie mają ważnej polisy, nic im nie grozi. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ tak naprawdę to czy kierowca ma ważne ubezpieczenie OC istotne jest przede wszystkim dla Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Mają oni wgląd w dostępne dane i od razu wyłapują, jeśli jakiś samochód nie został wyrejestrowany, a skończyła mu się ważność ubezpieczenia. Zatem możemy spodziewać się mandatu, którego kwota wzrasta wraz z liczbą dni, podczas których samochód nie posiadał OC. Taki mandat może nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych, zależy też bowiem od rodzaju pojazdu.

Brak OC a spowodowanie zdarzenia na drodze

W dużo większe kłopoty możemy wpaść, kiedy bez ubezpieczenia spowodujemy wypadek lub inne zdarzenie na drodze. Przypomnijmy, że ubezpieczenie OC ma być ochroną, aby odszkodowanie nie musiało być wypłacane z naszych pieniędzy. Jeśli go nie posiadamy, musimy sami pokryć straty i szkody, zarówno dotyczące osób, jak i rzeczy. Co ważne, pokrzywdzonym pieniądze wypłaca wspomniany już wcześniej UFG, a następnie na drodze sądowej egzekwuje od nas te kwoty. Przez taką sytuację można popaść nawet kilkudziesięciotysięczne długi, z których trudno później wyjść.

Kiedy warto uważać na datę końca ubezpieczenia

Generalnie jest tak, że polisa ubezpieczeniowa przedłużana jest automatycznie, a my otrzymujemy tylko informację o tym, że musimy zapłacić kolejną składkę. Są jednak dwie sytuacje, kiedy nie zadziała to w ten sposób. Pierwsza to wtedy, gdy kupujemy używany samochód, który posiada już OC. Nawet jeśli ubezpieczyciel wyliczył już nam różnicę, to po zakończeniu tej polisy straci ona ważność i nie zostanie odnowiona. Drugą sytuacją jest nieuregulowanie poprzedniej raty za składki, co również wiąże się z nieprzedłużeniem polisy po jej zakończeniu.