Wymarzone wakacje czyli wynajem kampera

Wyjazdy na wakacje powinny być prawdziwą przyjemnością. Jednak przestają nią być, gdy zaczyna się szukać odpowiedniego noclegu. Wiele z nich jest za drogich, wiele każde spędzać dużo czasu w jednym miejscu. Aby urlop upłynął tak, jak ma się na to ochotę, warto zastanowić się nad opcją wynajmu kampera.
http://dethleffs-polska.pl/wynajem-kampera/

Czym jest kamper?

Jest to typ autonomicznego samochodu, który służy do celów turystycznych. Posiada kabinę przednią (do jazdy), a cała jego tylna część imituje dom na kółkach. Znajduje się tam miejsce do spania i relaksu, mini-kuchnia, a nawet łazienka. Metraż nie jest oczywiście zbyt duży, ale wystarczający do spędzenia w nim kilku/kilkunastu dni w czasie podróży. Można też przechowywać tam sprzęt AGD, a także jedzenie (w lodówce). Jedzenie przygotowuje się w aneksie kuchennym (przy pomocy butli gazowej). Część sanitarna zawiera ubikację i umywalkę, zdarzają się także prysznice. Wynajem kampera to świetna opcja na podróż przez Polskę lub nawet przez Europę. Będzie to wygodne i bezpieczne, a na pewno nie do zapomnienia. Taką przygodę warto przeżyć przynajmniej raz w życiu, szczególnie biorąc pod uwagę, że w porównaniu do innych opcji kamper nie jest zbyt drogi (w przeliczeniu na kilka podróżujących nim osób).

Wynajem kampera – zalety

Jest to rozwiązanie dla wszystkich turystów, którzy nie lubią siedzieć w miejscu. Kiedyś spało się w namiotach, ale codziennie trzeba było je składać i rozkładać, oraz oczywiście nieustannie pakować swoje rzeczy, by jechać dalej. Kamper eliminuje te problemy. Wszystkie ubrania, pokarmy można mieć w jednym miejscu, nie trzeba ich nieustannie przekładać (na co tylko traciłoby się czas). Taki domek na kółkach jest rozwiązaniem nie tylko dla osób dorosłych, ale także dla rodzin z dziećmi. Do tego, można nim dotrzeć we wszystkie zakamarki świata (gdzie nie pojedzie się np. na zorganizowanych wycieczkach). Tak spędzone wakacje dają niesamowite poczucie wolności. Nie trzeba martwić się o noclegi, wcześniejsze rezerwacje i opłaty. Wynajem kampera daje także dużą swobodę – to podróżujący decydują kiedy chcą się zatrzymać, kiedy odpocząć lub pozwiedzać. Ma się także poczucie samowystarczalności (dzięki łazience, lodówce i kuchence). Ważne jest także to, że kampery posiadają klimatyzację oraz ogrzewanie – można więc nimi podróżować kiedy tylko się chce. W ich wnętrzu znajduje się także wiele skrytek i schowków, co wszystkim fanom sportu pozwoli na zabranie rolek, czy np. deski windsurfingowej i będzie można korzystać ze swojego ulubionego sprzętu nawet w trakcie urlopu.

Jak to działa, czyli przydatne rady

Wielu ludzi ma różne obawy związane z wynajmem kampera, bo po prostu nie wie czego może się spodziewać. Najważniejsze sprawy to:

– Kategoria prawa jazdy: kampery posiadają zwykle homologację (do 3.5 tony), do ich prowadzenia wystarczy więc zwykłe prawo jazdy kategorii B – takie samo, jak na każdy samochód osobowy.

– Gdzie parkować: kamper można stawiać na różnego rodzaju parkingach, niekoniecznie oznaczonych jako kempingi. Najwygodniej jest oczywiście w innych krajach (np. we Francji i we Włoszech), gdzie znajdują się specjalne miejsca postojowe, na których znaleźć można nawet prysznice. Jednak kamper może stanąć wszędzie tam, gdzie nie ma zakazu.

– Skąd bierze się prąd? Kamper posiada zwyczajne gniazdka elektryczne, do których można podłączyć wszystkie urządzenia (tak jak w domu). Prąd pojawia się w nich na trzy sposoby. Po pierwsze, w czasie jazdy samoistnie ładuje się akumulator. Po drugie, niektóre kampery posiadają baterie słoneczne, więc akumulatory mogą ładować się nawet w czasie postoju. Po trzecie, kamper można podłączyć do gniazdka na kempingu i tak dostarczyć mu niezbędnej energii. Jednak ta trzecia opcja jest zazwyczaj ostatecznością, gdyż pierwsze dwie zupełnie wystarczają. Akumulator, który jest w pełni naładowany starcza na około dwa dni użytkowania kampera (łącznie z podłączaniem do prądu różnych urządzeń).

– Woda: wynajem kampera wiąże się z tym, że dostaje się 120-litrowy zbiornik czystej wody (oraz pusty zbiornik na wodę brudną). Woda starcza na kilka dni, a kiedy się kończy wystarczy nalać ją wężem ogrodowym (który powinien znajdować się na każdym kempingu). Jeśli zaś chodzi o wodę brudną, to wypuszcza się ja nad studzienką ściekową (podnosząc odpowiednią wajchę). Trwa to bardzo krótko.

– Toaleta. Jest to kwestia, której najbardziej boją się ludzie zastanawiający się nad wynajmem kampera. Jednak sprawa jest bardzo prosta. Ubikacja w kamperach jest bowiem chemiczna. Do zbiornika wlewa się około litr czystej wody i konkretny środek chemiczny. Kiedy zbiornik się napełni, wyciąga się go tylnym wejściem i opróżnia do studzienki. Dzięki wlanemu wcześniej środkowi jest to zabieg bezzapachowy. Po opróżnieniu powtarza się początkowy proces.

– Pakowanie: do kampera nie trzeba zabierać walizek – posiada on dużo różnych zakamarków i szafek, w których wygodnie rozłoży się swoje rzeczy jeszcze na własnym podwórku.

Jak widać, obsługa kampera jest niezwykle łatwa, a wrażenia z podróży są niezapomniane.